Sevginin Beş Dili

Sevmek ve sevilmek, insan oğlunun en büyük ihtiyacı, belki de en büyük yaşama nedeni.

Her kapının anahtarı, her hastalığın ilacı, herkesin tek aradığı. SEVGİ!

O kadar farklıyız ki, insan sorgulamaya başlıyor yaratanı, hayran oluyor bu ilahi güce.  Nasıl oluyor bu kadar farklı tarz insan, düşünce yapısı, oluş bicimi diye soruyorum kendime. Herkes kendine has özellikler taşıyor, peki nerelerde birleşiyoruz nerelerde ayrılıyoruz? Ve neden ayrılıyoruz?

İhtiyaçlarımız farklı, bence ondan ayrılıyoruz. Tek ortak ihtiyacımız sevgi. İşte orada birleşiyoruz. Malesef her ülkenin kendine ait lisanı olduğu gibi her insanın da farklı sevgi dili var. Önemli olan karşımızdakinin ve kendimizin sevgi dilini tanımak, bilmek, anlamak…..Two Watercolor Love Birds with Hearts

Beş Sevgi Dili” Gary Chapman tarafından yazılan herkesin başucunda kalması gereken ve ara ara göz atmamız gereken satırları içeriyor. Bu kitabı okuduğumda her insanın başka bir sevgi dili olabileceğini anladım.

Kitapta diyorki:

Eğer sevginizi, eşinizin anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız, sevgi gösterdiğinizi hiç anlamayacaktır. Sorun iki ayrı dil konuşmanızdadır. Belki kocanız cesaret verici sözler duymak istiyor ama siz bir akşam yemeği pişirmenin onu neşelendireceğini düşünüyorsunuz. O kendisini hala kötü hissederken, siz hayrete düşüyorsunuz. Veya, belki de eşiniz, çocuklardan ve televizyondan uzakta sizinle beraber olmayı çok arzuluyor. Ona verdiğiniz çiçek de ona değer verdiğinizi anlatmıyor.

Peki sizin Sevgi Diliniz ne?

love - raquel habibTakdir Edilme ve Olumlama Sözleri mi? Psikolog William James’e göre insanın en önemli psikolojik ihtiyaçlarından biri takdir edilme kabul görme. Kitabın yazarı Dr.Chapman de bunu destekliyor ve uzun soluklu ilişkilerde takdirin önemli olduğunu söylüyor.

Kaliteli Zaman Geçirmek mi? Bazı insanlar kesintiye uğramamış kaliteli zamanın sevgi dili olduğunu söyler. Böyle insanlardansanız, ya da karşınızdaki böyle bir insansa elinizden telefonu bırakıp, göz göze, diz dize, el ele zaman geçirmeniz gerekecektir.

Hediye mi? Bazıları için sevgiyi göstermenin en güzel yolu hediye vermektir. Bu aynı zamanda yollardan en kolayıdır da. Kimilerine göre hediye, duyulan sevginin bir sembolüdür. Bazen hediyenin değeri önemlidir, bazen de hediyenin düşünülmüş olması yeterlidir.

Hareketler mi? Kimileri der ki “Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz”. Düşünülmek ve istenmeden yardım edilmek sevgiyi göstermenin başka bir yolu. Yemek yapmak, çocuklarla ilgilenmek, alışverişe gitmek, arabayı yıkatmak, evi toplamaya yardım etmek gibi rutine binen tüm işlerin eş / sevgili / arkadaş / anne tarafından yardım istenmeden yapılması sevgiyi gösterir. Tüm bu eylemler düşünce, planlama, zaman ve çaba gerektirir. Birisinin bizim için çaba göstermesi de onun bizi sevdiğini kanıtlamaz mı?

Fiziksel temas mı? İnsanlar için fiziksel temasın önemi tartışılmazdır. Basit bir fiziksel temas bile Oksitosin hormonunu tetikler. Sevgiyi göstermenin en temel yollarından biri de Fiziksel Temastır. Koltukta otururken temas etmek, yolda yürürken elini tutmak, yatakta yatarken ayakların birbirine değmesi gibi.

O zaman yapmamız gereken sevdiklerimizin sevgi dilinin farklı olabileceğini anlamak ve hareketlerimizi ona göre düzenlemek olabilir mi?

Farklı sevgi dilleri olabileceğini sevdiklerimizle de paylaşıp, kendi sevgi dilimizin ne olduğunu, onların sevgiden ne anladığını açıkca konuşalım mı?

Herkesi olduğu gibi kabul ettiğimizde ve yargılamayı ve varsayımı bıraktığımızda karşımızdakinin bize verdiği sevgiyi almamız kolaylaşacak.

Sevgiyle kalın, sevgiyi paylaşın.

Raquel Habib

 

Leave a reply

    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial