Devir Değişti

Herşeyde “Devir değişti” diyoruz.

Teknoloji değişti adapte oluyoruz, iletişim yöntemleri değişti adapte oluyoruz, toplantı yapma biçimimiz bile değişti onu da uyguluyoruz, evlerimiz, arabalarımız değişiyor ve hepsine okiz!

Peki DNA mız değişmiyor mu?

Her yeni gelen nesil daha farkında, daha açık, daha başka gelmiyor mu?

Ama biz yeni nesili halen en eski yöntemlerle eski kafalarla eğitmeye çalışıyoruz! Olur mu? İnsanların farkındalık seviyeleri ve bir bebeğin dünyaya gelir iken ki bilinç seviyesi bile değişti.

Ama eğitim ve çocuklara cezalandırma veya onlara öğretme yöntemleri aynı!

Ne diyeyim! Allah akıl fikir versin! Eski kafalarla, yeni nesilin davranış modellerine yarardan fazla zarar sağlıyoruz. Sonra daha çok dikkat eksikliği, daha yaramaz ve daha çok öğrenme zorluğu yaşayan kayıp çocuklar ile çaresiz bir şekilde çözüm aramaya başlıyoruz.

Çocuklar doğduklarında saf ve problemsiz geliyorlar.

Çevresel koşullar (bazen kontrolumuz dışında oluyor tabiki), beslenme biçimi (istersek biraz da olsa dikkat edebileceğimiz bir konu ama kolaya kaçıyoruz, ben de bazen öyle yapıyorum), çocuğa yaklaşımımız (-meli, -malılar ile büyütmemiz, kendi korku ve inanç kalıplarımızı yüklememiz) sonucunda pek erken yaşlarda kapı kapı psikologlara gitmeye başlıyor, erken yaşta depresyon ve dikkat eksikliği ilaçları veriyoruz.

İkinci beyinleri olan bağırsaklarını bir kere bozduk mu, tamam gelde ayıkla pirincin taşını.

Bir meditasyondan nasıl geldin buraya diyeceksiniz, valla uzun zamandır gözlemlediğim, deneyimlediğim, uygulamaya çalışıp zor geldiği için kendime bahane ürettiğim konulardı bunlar.

Biliyorum çok insanın gece uykusunu kaçıyor çocukları ile ilgili konular.

Şunu diyorum aslında, semptomları geçirmeye değil, sorunu geriye sarmaya ve kökten iyileşme için farklı yaklaşımlar deneyebilirsiniz.

Ben de bilmiyorum hangisi işe yarayacak.

Tek bildiğim beslenme ile başlayabileceğimiz.

Akabinde çocuğa kendi duygularını tanımaya, hissetmeye ve ifade etmeye izin vermek, hakkı olduğunu öğretmek ve sağlıklı bir şekilde gösterebilmesi için alan açmak, gerekir ise yöntem öğretmek.

Tabii ki bunu çocuğuna yapmaya çalışan ebeveyn de bu vesile ile kendi ile çalışmaya hazır olmalı.

Naçizane bir paylaşım! Herkese şifa olsun! Sevgi ile kalın….

Raquel Habib

error

Leave a reply

    Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial