Points of You ve Limbic Coaching

Geçtiğimiz haftasonu LIMBIC COACHING adlı bir eğitime katıldım. Silviya adında işini olağanüstü yapan bir eğitmen ile çalıştım. Yaklaşık 10 en etkili yöntemin en işe yarayan etkili yönlerini harmanlayarak yeni ve acayip etkili bir teknik geliştirmiş. Çoğu bildiğim veya aşina olduğun teknikler olmasına rağmen gerçekten içselleştirilmiş ve işe yaradığı garantilenmişi bir yöntem ile tanışmak beni çok heyecanlandırdı.
 
Özellikle son zamanlarda çok ilgi alanım olan BEYİN hakkında yeni bilgiler öğrendim.
 
Koçluğumu aşırı derecede besledim.
 
Kendi bazı blokajlarımı fark edip çözümleme şansı edindim.
 
Eğitimi ilgilenenlere şöyle özetlemek isterim;
Sürekli kendimize bir söz veririz ve anlamadığımız bir nedenden dolayı tutamayız. Ya da sonuna kadar devam ettiremeyiz. Başladığımız şeyi yarım bırakırız. Neden? Son zamanlarda pek bir popüler olan organımız beynimiz yüzünden. Beyinimiz aslında bizi yönetiyor. Ama beyin çok karmaşık bir organ. Bir sürü bölümü var. Tüm kararlarımızı aldığımız, mantıklı düşünmemizi sağlayan, iletişim becerilerimizi geliştirdiğimiz, karar verme yetkinliğimin barındığı
 

Prefrontal korteximiz bizim CEO muz. Ama aslında onun da bir patronu var. Pek çoğumuzun görmezden geldiği, farkında bile olmadığı, tanıdığı ama fazla ciddiye almadığı Duygusal beynimiz.
 
Yani Limbic beynimiz. Kısacası amigdalamız. En ilkel beynimiz,
 
SAVAŞ yada KAÇ mooduna geçmemizi sağlayan tarafımız.
 
İşte Limbic Coaching ile koçlukta veya hayatımızda duygusal olarak tıkandığımız ve ilerleyemedğimiz noktalarda nedenini hiç bilmesek bile o tıkanıklığı açmamıza yaarayacak yöntemler öğretiyor.
 
Bu eğitimi aldıktan sonra Silviya’ya hayran kalmamak mümkün değil!
Aşırı keyif almamın bir başka sebebi de aslında Points of You ile ne kadar örtüştüğünü görmüş olmam oldu. Bizde Points of you da aslında kişiyi analitik taraftan çıkarmak için resimleri kullanıyoruz. Ve duygusal tarafı ile temasa geçiriyoruz. Sonra BOOM! Açılım yaşama fırsatı yakalıyoruz. Her zaman o an en büyük farkındalıklara sahip olmasak bile, Silviya’nın dediği gibi sistemi çalıştırmak için kibar bir vuruşla sokuluyoruz. Bir şeyler çalışmaya başlayınca zaten sistemde yerine ortuması gereken taşlar, kişide izin verdiği sürece ve çalışmaya devam ettiği sürece yerine oturmaya başlıyor.
Hiçbir yöntem birbirinin yerin tutmaz veya değerini azaltmaz. Hiç kimsede her yöntem aynı etkiyi yaratmaz. Her insanda kullanabileceğiniz teknikler farkldır. Kendimizle bile çalışır iken bir gün kartlar ile çalışmak, bir gün meditasyon yapmak, başka gün gestalt akımından bir teknik uygulamak, gün olur sadece yemek yapmak, koşuya çıkmak veya bir dost ile sohbet etmek işe yarabilir. Bu sebepten sırt çantamı farklı teknikler ile doldurmayı seviyorum. Ne zaman neye ihtyiacım olacağım belli olmaz.
 
Bir de evrenin ihtiyacım olanı bana zaanında sunacağına da inanıyorum. Yeterki ben görmeye hazır olayım.
 
Bu arada Limbic Coaching eğitimini sadece koçlar veya terapistler alabiliyor.
 
Points of You eğitimi ise tüm yetişkinler meslek sahibi olsun olmasın, tecrübeli olsun olmasın, konusu olsun olmasın alıp faydalanabiliyor.
 
Bir sonraki eğitmde görüşmek üzere…..
 
Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın.
 
Raquel Habib
error

Leave a reply

    Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial