Duygular ve Algı

Duygular benim için çok önemli. Belki de hayatımda önem verdiğim konular arasında en çok ilgimi çekenlerden biri diyebilirim.

Neden mi? Bizi yöneten unsur duygular da ondan. Hangi hareketinizi altında bir hissiniz ve duygunuz olmadan yapıyorsunuz acaba? Karşımızdakilerin hangi davranışlarına veya sözlerine karşı bir şey hissetmeden durabiliyorsunuz acaba?

İşte bu yüzden duygularımız çok önemli. Peki neye dayanarak hissediyoruz bunları? Bir olaya karşı ben çok tepki verir iken yanımdaki kişi veya bazen en yakınım bile gayet umursamaz kalabiliyor. Neden?

ALGI yüzünden. Hayatımızı yöneten bir başka çok önemli kelime ALGI! Algımız ve anlam yükleme becerimiz vereceğimiz tepkileri, hissedeceğimiz hisleri bile belirleyebiliyor. Algımızı ne oluşturuyor? Tabiki ilgili alanlarımız, öğrendiklerimiz ve geçmiş deneyimlerimiz.

O zaman nasıl karşımızdakini anlamayı veya bizi anlamalarını bekleyebiliriz? Peki Empati yapmak mümkün değil mi o zaman? Empati yapmak bence karşımızdakini anlamak değil ama anlamaya çalışmaktan geçiyor.

Bazılarınız bilir belki, “LIE TO ME” adlı bir dizi vardı. Başrol deki oyuncu insanların yüz mimiklerinden onların ne demek istediklerini, ne zaman doğru ne zaman yalan konuştuklarını ve en önemlisi de temel 7 duygularını anlayabiliyordu.

Bu temel 7 duygu bir bebeğin doğumdan itibaren bildiği ve hissedebildiği ve yüz mimikleri ile gösterebildiği duygularmış. Korku, Sevgi, Şaşkınlık, Üzüntü, ….

Diğer tüm duygular zaman içinde yaşanmış deneyimler sonucu öğrenilen duygular imiş. Eğer bu gerçek ise, ki araştırmalar bunu destekliyor, aslında hepimiz kendimize ait olmayan başka birinin duygu tanımları ile yaşıyoruz. Çünkü sadece 7 adet gerçek duygumuz var. Ancak şanslıysak bunları da kendi tanımlarımıza göre içselleştiriyoruz.

Bir daha ki sefer bir şey hissetiğinizde bir fark edin.

Bu nasıl bir duygu?

Bu duygu 7 ana duyguya mı ait?

İlk nerede veya kimde daha sık bu duyguyu gördünüz?

Kimden ve nasıl öğrendiniz?

Bu duygu ile birlikte gelen düşünceler fırtınasını fark edin. Şöyle bir yakalayın bakalım. Neler geçiyor zihninizden?

Duygularınızı farkında yaşadığınız ve paylaştığınız bir hafta dilerim.

Sevgiyle kalın, sevgiyi paylaşın.

Raquel Habib

 

One comment on “Duygular ve Algı

  1. Pingback: Genellemeleri hiç sevmiyorum artık! |

Leave a reply

    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial